Francuski · Uncategorized

Ulubione materiały do nauki francuskiego B1

Nauka języka daje wiele przyjemności i satysfakcji, ale prawdziwa zaba (przynajmniej dla mnie) zaczyna się z chwilą, kiedy mogę rozumieć język mówiony, coraz więcej powiedzieć. Daje mi to dostęp do materiałów np. na YouTube, blogów i wiele wiele innych. Dzisiaj pokażę Wam listę materiałów, z których obecnie najczęściej korzystam i które lubię:

  1. Bulles de France – to super interesująca pozycja, która uczy z humore, mnóstwo o kulturze, a wszystko za pomocą komiksów!

Podobny obraz

Fragment książki możecie obejrzeć tutaj: BULLES DE FRANCE PDF

2. Do ćwiczeń z gramatyki używam:

Znalezione obrazy dla zapytania grammaire expliquée du français intermédiaire

Książka sama w sobie jest oczywiście uzupełnieniem podręcznika o tej samej nazwie. Osobiście nie posiadam podręcznika, jako że szukałam czegoś specjalnie do ćwiczeń. Książka jest bardzo uporządkowana, a co więcej, po ćwiczeniach jest małe podsumowanie, które polega na samodzielnym uzupełnieniu zasady/reguły!

3. Lectures CLE en Français Facile – czyli seria znanych, uproszczonych pozycji jak np. DraculaGerminale etc. Listę książek znajdziecie na stronie wydawnictwa CLE, <klik>.

Znalezione obrazy dla zapytania cle francais facile

4. Książki, nawet te nieuproszczone to też świetna i odpowiednia metoda nauki na poziomie B1. Polecam te pozycje, jako względnie proste:

La Vénus d’Ille– Prosper Merimée

Le Tour du monde en quatre-vingt jours– Jules Verne

L’Etranger- Albert Camus

L’Exil et le Royaume- Albert Camus

La Place- Annie Ernaux

Zazie dans le metro–  Raymond Queneau

L’Art and Le Dieu de Carnage- Yasmina Reza

Le Petit Prince- Antoine de Sainte-Exupéry

Persepolis– Marjane Satrapi

5. YOUTUBE – czyli skarbnica materiałów do nauki rozumienia ze sluchu. Rano, przed pracą zazwyczaj oglądam jeden filmik na YouTube po francusku. Lubię kanał Français Authentique w którym autor prowadzi lekcje po francusku, mówi powoli i wyraźnie. Co więcej, na jego kanale znajdziecie również vlogi kulturowe i podróżnicze. Wszystko jest bardzo przyjemne w odbiorze i naprawdę łatwe do zrozumienia, co zachęca do oglądania więcej i więcej.

Jeśli już czujecie się na siłach polecam również vlogi, które jednak są zdecydowanie trudniejsze do zrozumienia.

Na Youtube znajdziecie również kanał Krambolage, który ma mnóstwo krótkich, 5-cio minutowych filmików na przeróżne tematy, o różnym stopniu trudności.

6. PODCASTY na France Culture to kolejna metoda do nauki słuchania, z której korzystam. Polecam ściągnięcie aplikacji, która umożliwi Wam korzystanie on i offline (wystarczy wcześniej pobrać interesujący nas materiał). Audycje różnią się poziomem, niektóre są mówione bardzo wolno i wyraźnie, inne zdecydowanie szybciej, tak więc pełna gama francuskiego 🙂 Tematów jest mnóstwo, więc każdy znajdzie coś dla siebie.

7. Audiobook PONSA, o którym już kiedyś pisałam tutaj .

20170809_140520

Przyjemna lekturka na drogę do pracy, można czytać i słuchać. Chociaż historie są raczej proste i nie należy oczekwiać zbyt wiele od samej fabuły, to jednak jest to fajna metoda na naukę i osłuchiwanie się. Osobiście używam tego również do wypisywania przydatnych sformułowań, których tam nie brakuje, a na pewno przydadzą się w rozmowach dnia codziennego.

8. Filmy, filmy, filmy z napisami. oto lista filmów, które przypadły mi do gustu w ostatnim czasie:

Dans la maison

Sagan

Le fabuleux destin d’Amélie Poulain

La femme d’à côté

Rien à déclarer

Bienvenue chez les Ch’tis

Les intouchables

Jean de Florette + Manon des Sources

 

Miłego dnia 🙂

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s