Nauka języków · Uncategorized

Jak NAUCZYĆ się języka w szkole

Zaczął się wrzesień, więc dla wielu z Was to powrót do szkoły, a co za tym idzie, przyszedł czas na powrót na lekcje języka obcego lub rozpoczęcie nauki nowego języka, właśnie w szkole. Sama ogromnie żałuję, że nie wykorzystałam tego, kiedy sama chodziłam do szkoły i nie nauczyłam się tyle ile mogłam jeśli chodzi o niemiecki. Dlatego właśnie postanowiłam napisać kilka słów o tym, jak wykorzystać szkolne lekcje do maksimum.

Chociaż poziom nauczania języka obcego w wielu szkołach pozostawia wiele do życzenia, to nie ulega wątpliwości, że lekcje takie mają wiele zalet.

Po pierwsze są DARMOWE, więc nie musicie wydawać pieniędzy na kursy i prywatnych nauczycieli.

Testy i sprawdziany, chociaż nielubiane, będą was “zmuszały” do regularnej nauki, nie pozwolą zrezygnować, będą Was motywowały, nie będzie też mowy o opuszczaniu lekcji czy cąłkowitej rezygnacji, jak to może się zdarzyć w przypadku kursu.

Co więcej, nauczyciel będzie przeprowadzął lekcje, wg odpowiedniego programu, co znaczy, że nie będziecie musieli sami organizować i myśleć, od czego zacząć, albo czego teraz powinniście się uczyć.

Oto kilka porad co zrobić, żeby lekcje w szkole naprawdę miały sens.

  1. Pamiętajcie, że lekcje w szkole to nie wszystko i najwazniejszy jest wkład własny. Wiele osób (tak uczniów jak i dorosłych) oskarża nauczyciela, że nie umie nauczyć/wytłumaczyć. Oczywiście zdarza się, że jest to prawda, ale często jest to argument, który ma usprawiedliwiać lenistwo. Musicie zapamiętać, że NIKT, nawet najlepszy nauczyciel nie wbije Wam wiedzy do głowy. Jeśli sami się nie nauczycie, to na nic lekcje. Dlatego odrabianie zadań to jedno, ale praca własna, dodatkowa jest obowiązkiem.
  2. .Zorganizuj sobie naukę własną, czyli codziennie rób coś spoza programu. Czytaj artykuły, ucz się słówek, słuchaj, powtarzaj. Fajnie jest ułożyć sobie zróżnicowany program, na każdy dzień coś innego. Wliczcie w to naukę na lekcję również. Przykładowy plan, zakładający, że macie lekcje języka dwa razy w tygodniu:
Poniedziałek Wtorek (lekcja) Środa Czwartek Piątek (lekcja) Sobota Niedziela
Dzisiaj czas na powtórkę z poprzedniej lekcji, która sprawi, że nie będziecie musieli wertować zeszytu co chwilę, żeby sprawdzić słówka itd. Na dzisiaj polecam też znalezienie dodatkowych ćwiczeń lub słówek pasujących do tematu lekcji, żeby poszerzyć swoją wiedzę o nowe przykłady. Ordobienie zadania na kolejną lekcję (najlepiej kiedy materiał z lekcji jest jeszcze świeży, więc odrobienie zadania będzie łatwiejsze). Przeglądnijcie notatki, zróbcie zadanie, nauczcie się słówek z lekcji (np. z pomocą fiszek) Czas na naukę własną, przygotujcie artykuł/książkę do przeczytania Znowu czas na powtórkę, jak w poniedziałek Odróbcie zadanie z lekcji + posłuchajcie muzyki/radia w języku obcym. Film w języku obcym/z napisami. Napiszcie coś swojego (opis obrazka lub esej lub kilka zdań, do przećwiczenia słownictwa i gramatyki z lekcji. Na następnej lekcji poproście nauczyciela o sprawdzenie

3. “Wykorzystajcie” nauczyciela i poproście go np. o sprawdzanie Waszych zadań dodatkowych (wypracowań czy dodatkowych ćwiczeń). Nauczyciele, który lubią swoją pracę naprawdę będą chętni do pomocy, uwierzcie. Możecie również spytać o zorganizowanie zajęć dodatkowych (tutaj jednak potrzebna będzie grupa kilku osób). Nauczyciel, który zauważy Wasze zaangażowanie i chęć do nauki będzie starał się Wam pomóc, podsuwając nowe materiały itd.

4. Znajdźcie kogoś do konwersacji, kolega/koleżanka z klasy może okazać się świetnym partnerem do nauki mówienia. Możecie zacząć od zasady: SMSy piszemy w języku obcym. Ten sposób pozowli Wam obyć się z językiem na gruncie neutralnym, nauczy Was używania języka takego, jakiego kiedyś będziecie potrzebowali, nie tylko oficjalnych, “czystych” zdań.

5. Traktujcie to jako zabawę i znajdźcie sposób nauki, który będzie dla Was również rozrywką, nie tylko obowiązkiem. Znajdźcie motywację, którą niekoniecznie muszą być dobre oceny 😉 Bawcie się językiem, otoczcie się nim i nie skupiajcie się tylko na materiałach z lekcji (chociaż dobrze, żeby były one bazą, ponieważ dzięki temu nie zniechęcicie się ilością materiałów)

6. Bądźcie systematyczni ponieważ to jest jest klucz do sukcesu, naprawdę. Nie ograniczajcie się do nauki dwa razy w tygodniu. Powtarzajcie lub uczcie się czegoś nowego codziennie!

7. Niech nie zniechęca Was nauczyciel. To niestety zdarza się bardzo często (mówię z doświadczenia) i tutaj pomóc może Wasze podejście i nastawienie. Spróbujcie wpłynąć na nauczyciela, prosząc go o konkretną formę nauki lub ćwiczenia, wysuwajcie propozycje tematów itd. Jeśli to nie pomoże, przyłóżcie się do zabawy językiem po lekcjach, tak, żeby kiepski nauczyciel nie był powodem Waszego zniechęcenia.

8. Korzystajcie z Internetu, bo naprawdę trudniej o lepsze zbiór materiałów. Znajdziecie tam wszystko, bez wydawania pieniędzy na dodatkowe materiały. Setki ćwiczeń, blogów o nauce każdego języka.

POWODZENIA 🙂

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s