Wyzwanie

Wyzwanie koniec nudy: dzień 5

Dotarliśmy do ostatniego dnia wyzwania. Dzisiejsze wyzwanie będzie podzielone dla tych zaawansowanych i dla początkujących. Bez zbędnych wstepów, wybierzcie opcję, która bardziej Wam odpowiada i do dzieła.

  1. POCZATKUJĄCY

Dzisiaj skupimy się na rozwiajniu umiejętności mówienia, na pokonaniu strachu przed samym mówieniem. Jedną z przyczyn strachu mówienia w języku obcym są wątpliwości co do naszych zdolnośći i tego, czy rzeczywiście jesteśmy w stanie coś powiedzieć lub ile z odpowiedzi zrozumiemy. Stresuje nas również to, że popełniamy błędy, że mówimy wolniej, wtrącając nielubiane przez naz yyyyy w najprostszych zdaniach. Jak więc pokonać ten strach? Przygotować się i wejść na grunt, w którym sprawujemy chociaż odrobinę kontroli nad tym, co może nas rozmówca powiedzieć 🙂

Pomyślcie o sytuacjach, w których macie użyć języka. Czy jest to rozmowa ze znajomym podczas gry? Może jest to obiad? Spotkanie z klientem? Wybierz taką sytację, którą potem będziecie w stanie zrealizować.

Kiedy już wybraliście sytację i temat rozmowy (pamiętajcie, że rozmowa nie musi być długa, może to być tylko krótkie wtrącenie w języku obcym, pomiędzy innymi tematami, sami zadecydujecie, kiedy chcecie zmienić język). Czas na zabawę w scenarzystę. Ułóżcie scenkę, pisząc Wasze kwestie, możliwe odpowiedzi lub dłuższe opowiadanie np. o ostanio obejrzanym filmie! Później pomyślcie o mozliwych odpowiedziach/pytaniach Waszych rozmówców, lecz nie układajcie ich. Tutaj polecam wypisanie ewentualnych słów, których mogą oni użyć, np. wypiszcie kilka czasowników.

Kiedy już macie taki szkic, do dzieła! Rozmawiajcie sami ze sobą. Na głos wypowiadajcie swoje kwestie (starajcie się nie czytać. Zapisany scenariusz ma służyć jako pomoc, ściąga. ). W tym ćwiczeniu chodzi o to, żeby zdania, nawet z błędami, wychodziły z Waszych ust płynnie (co wzmocni pewność siebie), dlatego nie uczcie się ich na pamięć. W myślach natomiast układajcie (na szybko) mozliwe odpowiedzi, pytania jakie mogą paść. Możecie stworzyć kilka takich scenek, za każdym razem zmieniając tok “rozmowy”.

Chociaż to ćwiczenie może wyglądać dziwnie, to naprawdę jest skuteczne. To właśnie takie “układanie” rozmów w głowie pomogło mi w rozpoczęciu kilku rozmów po francusku. Np. kiedy idę na spotkanie z moim chłopakiem, w myślach układam kilka tematów, o które mogę go zapytać, więc kiedy już się widzimy, mam w głowie ułożone zdanie, któtre pomaga mi “przestawić się” na dany język. Oczywiście nie macie kontroli nad tym co powie Wasz rozmówca, ale na pewne tematy da się przewidzieć potencjalne odpowiedzi. Powodzenia 🙂

       2. ZAAWANSOWANI

Dla zaawansowanych mam dzisiaj ćwiczenie z poszerzania słownictwa. Wybierzcie temat, który Was interesuje lub, z którego chcielibyście poszerzyć zasób słownictwa i poszukajcie w internecie/gazecie artykułu na ten temat.

Przeczytajcie go, podkreślając nowe słowa i wypisując je razem z kontekstem.

Nastepnie przejdźcie do nauki słownictwa – polecam ponowne przeczytanie artykułu, nie wykuwanie.

Kolejnym ćwiczeniem, będzie przejście do mówienia. Pomyślcie, że właśnie chcielibyście opowiedzieć komuś, ze szczegłółami, o przeczytanym przez Was artykule. Jako małą ściągę możecie przygotować plan (w punktach) z elementami co i w jakiej kolejności chcecie powiedzieć (nie układajcie całych wypowiedzi) i do dzieła 🙂 Opowiadajcie na głos, używając nowo poznanych słówek.

Mózg zapaiętuje słowa najlepiej po tym, jak ich użyjemy. Mówi się, że słowo w zostaje w pamięci długotrwałej po uzyciu go ok. 60 razy. Osobiście uważam, że wystarczy tylko kilka 😉 nie mniej jednak, wypowiedzenie na głos pomaga!

 

————————————PODSUMOWANIE————————————-

Mam nadzieję, że wyzwanie Wam się podobało i będziecie używać przynajmniej kilku sposobów częściej. Nie każdy sposób musi być “Waszym” sposobem, więc wybierzcie to, co naprawdę na Was działa. Każdy jest inny i na każdego co innego działa, i mam nadzieję, że te kilka sposobów pomogły Wam w znalezieniu tego co pomaga Wam.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s