Nauka języków · Wyzwanie

Wyzwanie koniec nudy: dzień 3

To już trzeci dzień wyzwania, więc za nami półmetek. Mam nadzieję, że pomysły na naukę języka rzeczywiście zabijają nudę i udowadniają, że nauka może być zabawą. Na dzisiaj przygotowałam coś, co pewno nikogo nie zaskoczy, ale jednocześnie, pomimo oczywistości, jest moim ulubionym sposobem na naukę. Czytanie książek!

Dzisiaj chcę, abyście przeczytali stronę/rozdział z dowolnej książki w języku obcym.

Żeby nie było żadnych wymówek, że nie macie książki, TUTAJ możecie znaleźć Małego Księcia w różnych językach. 

Ilość stron, którą przeczytacie zależy w pełni od Was i Waszego poziomu znajomości języka. Tak samo jak rodzaj książki, tak jak pisałam we wprowadzeniu do wyzwania, książka również jest dowolna. Tutaj chciałabym Wam zaproponować dwie metody czytania w języku obcym. Jeśli macie inny pomysł, swój własny sposób, smiało możecie robić po swojemu (a może chcecie się nim podzielić?).

Sposób 1:

Krok 1: Przeczytaj wybrany fragment powoli, podkreślając nieznane słowa/wyrażenia wraz z kontekstem. Najlepiej całe zdanie, jeśli nie znacie tylko słówka. Tutaj czytamy po cichu, w myślach. 

Krok 2: Jeśli rozumienie z kontekstu nie pomaga, znajdźcie tłumaczenie i zapiszcie.

Krok 3: Po tym zabiegu przczytajcie fragment jeszcze raz, tym razem z pomocą tłumaczenia. Przeczytajcie na głos!

(Przydatne zwroty/słówka wypiszcie w zeszycie/zapamiętajcie)

Krok 4: Wykonajcie poniższe ćwiczenia!

Sposób 2:

Krok 1: Przeczytajcie wybrany fragment książki, nie zatrzymując się przy nieznanych słówkach. Starajcie się zrozumieć jak najwięcej za pierwszym razem, bez tłumaczenia. Czytamy na głos.

Krok 2: Wykonajcie poniższe ćwiczenia

Krok 3: Przeczytajcie jeszcze raz dany fragment sprawdzając odpowiedzi i tym razem podkreślając interesujące was słówka i zwroty. Wypiszcie do zeszytu to, co zwróciło Waszą uwagę najmocniej. Czytamy w myślach.

ĆWICZENIA:

Po przeczytaniu fragmentu przejdź do wykonania poniższych ćwiczeń:

  1. Napisz krótkie streszczenie fragmentu przeczytanego tekstu. Trochę o bohaterze, miejscu, czasie, co Ci się podobało, czego nie polubiłeś itd.
  2. Opowiedz o przeczytanym fragmencie (ps. starajcie się nie czytać tego co napisaliście, tylko mówić – nie w myślach! na głos)

EKSTRA: Jeśli macie taką mozliwość, na koniec spróbujcie przesłuchać przeczytany fragment. Jeśli korzystaliście z Małego Księcia audiobooki chyba w każdym języku znajdziecie na YouTube. Chcecie jeszcze więcej? Możecie nagrać siebie, kiedy czytacie.

Guest Book with Pen

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s