Francuski · Nauka języków · Recenzje · Turecki

Językowo książkowy sierpień i wrzesień

Już miesiąc wakacji za nami, jako że na urlop muszę jeszcze trochę poczekać, to staram się zajmować sobie czas najkepiej jak umiem. Jakoś nie przemawia do mnie czyste leniuchowanie z pilotem w ręce albo wygrzewanie się na plaży, dlatego pozostaję w swojej bezpiecznej strefie i cieszę się pełną motywacją do nauki i sportu. Czekając na tygodnie urlopu postanowiłam odłożyć podręczniki do francuskiego i przeczytać książkę.

Wczoraj przeglądnęłam swoją, jeszcze niezbyt obszerną biblioteczkę francuskojęzyczną i wybrałam książkę, która moim zdaniem na wakacje jest idealna, a mianowicie: Jules Verne Voyage au centre de la terre

Znalezione obrazy dla zapytania voyage au centre de la terre livre

Mam dokładnie to mini wydanie, które kupiłam podczas mojej ostatniej wizyty w Paryżu. Jest to wydanie kieszonkowe, które idealnie mieści się do torebki. To była piekna niespodzianka, że we Francji książki z tej serii folio classique są super tanie. Za akurat tę książkę zapłaciłam 5.80 Euro. Niewiele porównując ile kosztuje zakup książki w języku obcym w Polsce. Mało nawet w porówaniu do książek polskich. To tak na marginesie 😉

Jako, że dzisiaj mamy dopiero drugi sierpnia, przczytałam tylko 43 strony, ale już teraz mogę powiedzieć, że książka jest bardzo przystępna w odbiorze, język nie jest bardzo skomplikowany, a co mnie bardzo cieszy, nie ma natłoku dziwnych, trudnych słówek, które zmuszałyby mnie do kartkowania śłownika co chwilę, powiedziałabym, że to maksymalnie 5 słówek na stronę, które w większości można zrozumieć z kontekstu. Widzę ogromną różnicę, a raczej postęp, odkąd czytałam po francusku Pottera. Podróż do wnętrza ziemi czyta mi się dużo łatwiej, nagle dziwne końcówki w czasownikach są jasne. Wg mnie książka będzie idealna dla osób na poziomie B1, a może nawet i A2.

Podobny obraz

Na początku lipca miałam okazję być kilka dni w Turcji, więc i to nie mogło nie skończyć się wyprawą do księgarni. Kupiłam tylko 3 książki (niestety bagaż nie pomieścił więcej), ale to zmotywowało mnie do odświeżenia czytania po turecku. Trochę czasu już minęło, odkąd ostatni czytałam powieść w tym języku, a wiadomo, znajomość języka to nie tylko mówienie. Po kilkunastu stronach już wiem, że mój język tego potrzebuje, w książce jest sporo nowych słówek i do słownika będę sięgała nieraz. Jeśli chodzi o samą historię, to raczej nie jest Wam ona obca. Chociaż film był wielkim rozczarowaniem, pomyślałam, że fabuła ma potencjał, chciałam przekonać się jak to było w książce właśnie. Prawda jest taka, że po polsku bym do niej nie sięgnęła, ale po turecku, czemu nie?

W wakacje postanowiłam też wyluzować z tematyką książek, dlatego w zanadrzu mam:

Znalezione obrazy dla zapytania siri pettersen

Trylogia fantastyczna norweskiej pisarki. Narazie mam tylko tom pierwszy, bo stiwierdziłam, że trzeba być rozsądnym i nie kupować w ciemno (jak to miałam w zwyczaju), całej serii. Nazwa tyrlogii to Krucze pierścienie, która czerpie ze staronordyckiej mitologii. Bohaterką jest Hirka, dziewczyna, która jest inna niż wszyscy, bo brakuje jej ogona.

Znalezione obrazy dla zapytania harda

Następnie planuję przejść do powieści historycznej Elżbiety Cherezińskiej. Ostatnio ciągnie mnie te klimaty, więc pomyślałam, dlaczego nie? Na stronie bonito.pl w schowku już czekają na mnie kolejne książki tej Pani, ale najpierw Harda.

Znalezione obrazy dla zapytania królowie przeklęci

Nie uciekając daleko w tematyce, ale przenosząc się do innego kraju, postanowiłam sięgnąć po całą sagę historyczną (wydanie francuskie ma 7 tomów), Królów przeklętych. Wiele o niej słyszałam, ale ostatecznie przekonał mnie do niej mój chłopak, który nie mógł się oderwać i pochłonął wszystko w niewiele ponad tydzień (no może poza ostatnim tomem, który jak to mówi, jest inny i już nie taki wciągający). Chociaż w naszej biblioteczce są wszystkie tomy po francusku, to uważam, że jednak na to jeszcze jest za wcześnie i przeczytam po polsku.

Znalezione obrazy dla zapytania assassin's creed brotherhood book

Na koniec zostawiam sobie coś, co czeka na przeczytanie już dobre kilka miesięcy, bo od lutego, kiedy to zamówiłam od razu 5 tomów. Chociaż nie za wiele grałam w grę, to jednak sama historia wciąga, a książki nie są napisane źle. Język jest jednak raczej prosty i na pewno nie można go nazwać super ambitnym. Niemniej jednak, po przeczytaniu pierwszej części, decyduję się sięgnąć po kolejne. Tym razem po angielsku 🙂

A wy jakie macie plany językowe lub ksiażkowe na resztę lata?

Cute magical log house in a wonderful forest on pages of opened book in a fantastic forest. Unusual 3D illustration.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s