Nauka języków

Po co Ci tyle tych języków?

To pytanie, które słyszałam często, właściwie za każdym razem, gdy zaczynałam się uczyć jakiegoś języka, a może nawet przy każdej rozmowie z rodziną, kiedy zapytana co ja tam robię w tym Krakowie, opowiadałam o językach. Dla jednych to powód do podziwu (poważnie, kiedy tylko słyszę, że ktoś zna X języków w mojej głowie pojawiają się setki pytań), dla innych to powód do narzekań (bo marnujesz czas, bo po co, bo możesz robić coś innego), dla jeszcze innych to może być powód do zazdrości.

Jeśli mam być szczera, za każdym razem, kiedy słyszałam, “po co”, chociaż w głowie miałam całą litanię argumentów za, w wiekszości po prostu milkłam i odpowiadałam “bo lubię”. Dlaczego? Bo nie ma sensu przekonywać sceptyków, demotywatorów  i ludzi, kórzy nie potrafią zrozumieć czyjejś pasji. Wiem jednak, że wiele osób pyta z ciekawości, żeby zrozumieć lub żeby, być może, znaleźć motywację dla siebie. Dla tych właśnie, oto kilka moich powodów, dla których uczę sie “tylu tych języków”.

  1. Bo nauka języka jest dla mnie jak podróż, którą można odbyć z własnego pokoju, biblioteki, z każdego miejsca. To podróż, która z dnia na dzień staje się coraz ciekawsza. Bo dzięki niej poznaję nie tylko zabytki i kulturę, ale i również sposób myslenia ludzi, to jak widzą oni świat. Dzięki czytankom, nawet na poziomie A1, mogę zobaczyć ich nawyki (poważnie!). Bo z tygodnia na tydzień, tak jak poszerza się moja znajomość języka, tak właśnie mogę poszerzać swoją wiedzę o danym kraju, z rodzimych źródeł.
  2. Bo mam dostęp do większej ilości informacji, publikacji, książek, filmów i to właśnie dzięki nauce języka, bo nie muszę już czekać na tłumaczenia, napisy, po prostu mogę po to sięgnąć w oryginale. Po raz pierwszy doceniłam to w szkole, kiedy z wytęsknieniem czekałam na kolejne książki Harry’ego Pottera i zamiast czekać rok na tłumaczenie, postanowiłam po prostu przeczytać w oryginale. Zajęło mi to dużo czasu, ale za to ile satysfakcji. Jako dziecko, cieszyłam się też, że nie muszę czekać tyle czasu i kiedy rówieśnicy czekali ja już znałam zakończenie.
  3. Bo poprawia mi pamięć i to widocznie. Odkąd zaczęłam się uczyć języków, zaczęłam zapamiętywać dużo łatwiej i szybciej, nie muszę wszystkiego zapisywać i nie mam na myśli tylko nowych słówek. 
  4. Bo łatwiej jest mi analizowaćW pracy, łatwiej znaleźć mi rozwiązania róznych sytuacji, bo łatwiej jest mi znaleźć związek pomiędzy detalami, przeanalizować wszystko szybko i dokładnie. 
  5. Bo lubię satysfakcję, że nie muszę polegać na tłumaczeniach, ale mogę się dogadać w wielu miejscach, że łatwo przełamać pierwsze lody w obcym miejscu w języku miejscowym, bo lubię czuć satysfakcję, że dałam radę, że miałam cierpliwość i że pokonałam chwile zwątpienia, które pojawiają się od czasu do czasu. 
  6. Bo to moja pasja i naprawdę to lubię i nie ma tutaj śladu kokieterii czy przerysdowania. Z przyjemnością siedzę z książkami, ćwiczeniami i stereotypowymi listami słówek. Dzięki temu spędzam czas tak jak lubię i nie nudzę się, bo ZAWSZe jest coś nowego do poznania, zawsze jest coś do powtórzenia. 
  7. Bo to uczy cierpliwości i systematyczności, bo trzeba przejść przez miesiące frustracji, kiedy nie widzimy efektów lub pomimo nauki, ciągle nie rozumiemy.  Takie pogodzenie się z tym stanem i nie odpuszczanie uczy cierpliwości i tego, że wszystko przychodzi z czasem, ale też i tego, że nauka może być zabawą. 
  8. Bo to pomaga znaleźć pracę, zwłaszcza w większych miastach, gdzie międzynarodowe korporacje mają swoje siedziby. Bo łatwiej o pracę za granicą.
  9. Bo znajomość języków znosi granice!

A Wy? Po co uczycie się tych języków?

Fantasy country in the sky

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s