Nauka języków

Trzy (głupie?) powody, które decydują o tym czy lubimy język obcy

Jeśli idziemy do restauracji, to nie zamawiamy buraków, jeśli ich nie lubimy. Jeśli nie lubimy nosić golfów, to ich nie kupujemy, dlaczego więc inaczej miałoby być z językami obcymi? Nasze preferencje decydują, albo przynajmniej powinny decydować o tym, jakiego języka się uczymy i przede wszystkim powinny o tym decydować NASZE preferencje, nie innych. Dzisiaj jednak chciałabym się przyjrzeć temu, co warunkuje nasze pierwsze wrażenie o języku.

Powód 1: Stereotypy

 Bardzo często na naszą ocenę czy język jest ładny czy brzydki wpływają stereotypy na temat danego języka, ale nie tylko te o samym języku, ale i o kraju, kulturze, ludziach. Bardzo wielu ludzi nie chce się uczyć języka niemieckiego czy rosyjskiego, no bo jak to? Uczyć się języka wrogów? (tak!, to prawdziwy przykład). Weźmy też na przykład taki arabski, osoba, która słyszała go jeden raz w życiu (pewno w telewizji, gdzie agent FBI albo CIA przesłuchuje terrorystę), nie pali się do nauki arabskiego, wręcz odrzuca go od razu, bez refleksji nad samym językiem, nad jego brzmieniem czy nad tym jakie emocje w nas budzi.

Powód 2:  Ludzie

Ludzie i ich zachowanie bardzo często wywierają wpływ na nasze postrzeganie języka i prawda jest taka, że to wrażenie oparte jest na spotkaniu z jedną, dwiema osobami, a nie dłuższym obcowaniem. Jeśli akurat lecicie samolotem i słyszycie rozmowę dwóch wzburzonych opóźnieniem samolotu Turków, to w Waszych głowach pozostanie obraz albo raczej wspomnienie, że turecki to język głośny, ostry, niegrzeczny.

Powód 3: Brzmienie

Najczęstszym czynnikiem, który decyduje czy polubimy dany język czy nie,  jest jego brzmienie, ale jest one zdeterminowane naszymi preferencjami. O gustach się nie dyskutuje i nie wszystko piękne co piękne, ale co się komu podoba. Jeśli wszyscy mówią, jaki to ten francuski jest piękny i jakie romantyczny, a Ciebie na jego dźwięk przechodzą ciarki, ale to ciarki obrzydzenia, to nie biegnij na kurs, bo wszyscy język kochają, może ciebie akurat kręci niemiecki i to jego uważasz za język seksowny? (tak, nie żartuję, są takie osoby i ja do nich należę).  Dlaczego jednak uważam, że to głupie? Bo język, który brzmi nieciekawie, może okazać się super ciekawy gramatyczni.

A teraz do rzeczy. Dlaczego postanowiłam napisać właśnie o tym? Na pewno jest to temat dyskusyjny i lekko kontrowersyjny, bo niestety pokazuje, że siedzą w nas uprzedzenia, ale prawda jest taka, że każdy jakieś ma. Warto z nimi walczyć, ponieważ szkoda ograniczać swoje horyzonty, jeśli jednak pomimo szczerych chęci nie jesteście w stanie ich przełamać, to nie brnijcie w naukę języka, za którego użytkownikami nie przepadacie. Nauka języka to obcowanie z ludźmi, kulturą i jeśli będziecie się do tego zmuszali, to nawet jeśli nauczycie się języka, to wielu przyjemności z jego używania mieć nie będziecie.

Jakie jeszcze inne powody sprawiają, że nie lubicie, bądź lubicie jakiś język?

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s