Nauka języków

Języki obce na rynku pracy

Nauka języka to długi i czasochłonny proces, więc jednym z najczęstszych pytań, które stawiamy sobie przed podjęciem nauki, jest jakiego języka obcego warto się uczyć. Chociaż dla mnie, jako osoby, która kocha języki obce, odpowiedź jest oczywista, warto uczyć się każdego języka, którego chcemy się uczyć. Jednak niech będzie, pozwolę sobie na wpis czysto pragmatyczny, bo przecież nie każdy lubi języki obce i nie ma co ukrywać, że znajomość jednego czy dwóch popularnych, zwiększa nasze szanse na zatrudnienie.

Przeciętny student w Polsce, w większym mieście znajduje pracę dosyć łatwo i nie jest to praca za najniższą krajową. Chociaż ciągle trąbi się o bezrobociu, to jednak wiele z tych głosów jest nieadekwatna. Większość moich znajomych ze studiów (a konkretnie Ci, którzy pracę znaleźć chcieli) znaleźli pracę będąc jeszcze na studiach lub zaraz po ich ukończeniu. Żeby jednak nie koloryzować, nie ma co się łudzić, że w większości nie jest to praca wysokich lotów, gdzie można rozwijać swoją kreatywność, nie jest to praca marzeń, jednak pozwala życie bez ciągłego liczenia pieniędzy, stałe pory pracy i jeszcze czas na życie osobiste. O czym mowa? Oczywiście o korporacjach, które przybywają do Polski i rosną jak grzyby po deszczu. Moja osobista opinia o nich to temat rzeka i pewno pomysł na kolejny wpis, jednak nie da się ukryć, że zapewniają one tysiące miejsc pracy dla ludzi młodych i starszych. To miejsce, gdzie większość zaczyna, bo na wielu stanowiskach nie trzeba mieć doświadczenia czy studiów specjalistycznych, ale właśnie język! Jeśli dodatkowo skończyliście studia inne niż filologia (np. ekonomia, finanse, administracja itp.) i do tego posługujecie się nie tylko polskim i angielskim, to wasze szanse na znalezienie znacznie lepszej pracy rosną o dobre 150%. Tutaj jako przykład mogę podać siebie, gdzie nic innego, jak właśnie turecki pozwolił mi dostać moją pierwszą pracę jeszcze na 3 roku studiów, a jak wiadomo, najtrudniej zacząć. Oto moja subiektywna (aczkolwiek oparta na obserwacjach rynku pracy) lista języków, które podwyższą wasze kwalifikacje na rynku pracy. Od razu zaznaczam, że pomijam język angielski, który jest oczywistością przynajmniej w stopniu komunikatywnym (co ma różne znaczenia w różnych miejscach ;)).

  1. Francuski, niemiecki

To dwa języki, które są teraz prawdopodobnie najwyżej cenione na rynku pracy. Niemalże każda firma mająca swoje siedziby w Polsce, ma je również w Niemczech, Francji, Beneluksie itp. a więc zapotrzebowanie na te języki jest ogromne i pomimo dużej liczby ludzi posługujących się tymi językami, ciągle gdzieś szuka się kogoś np. z niemieckim. Uwierzcie, firmy naprawdę mają problemy ze znalezieniem ludzi. Pokuszę się o stwierdzenie, że francuski i niemiecki tworzą dream team, który otworzy Wam wiele drzwi w Polsce, ale też i za granicą.

  1. Niderlandzki

To kolejny język, którego znajomość sprawi, że to rekruterzy będą dzwonić do Was, co więcej, od kilku lat język niderlandzki utrzymuje się na pozycji języka, za który firmy są w stanie zapłacić najwięcej. Wadą jest stosunkowa mała ilość miejsc pracy właśnie z tym językiem.

  1. Norweski, szwedzki, duński, fiński

Tutaj nie ma zaskoczenia. Języki skandynawskie są w cenie i osoby znające je szybko znajdują pracę za dobre pieniądze. Jako że są to kraje drogie, to outsourcing do tańszych miejsc jest powszechny, przez co można oczekiwać, że z czasem będzie nawet więcej stanowisk pracy właśnie z tymi językami. Warto też dodać, że są to też języki cenione za granicą, np. język duński w Luksembourgu.

  1. Języki orientalne

Kiedyś bardzo popularne, teraz tracą delikatnie na znaczeniu na rynku pracy. O ile ciągle łatwo znaleźć jest pracę z językiem tureckim (chociaż powiedziałabym, że tylko do pewnego szczebla), to z językiem perskim można szukać długo…. Łatwiej może być z arabskim, jednak ilość miejsc jest ograniczona.

  1. Język hiszpański i włoski

W Polsce, np. w Krakowie, jest mnóstwo ofert pracy właśnie z tymi językami, jednak tutaj stawić czoła musimy dużej przeszkodzie, a mianowicie ilości Hiszpanów i Włochów w Polsce, którzy przyjechali tutaj, kiedy sytuacja w ich krajach uległa pogorszeniu. Nierzadko mają oni spore doświadczenie na różnych stanowiskach, co więcej, zazwyczaj znają drugi język romański (np. francuski) co daje im prowadzenie. Jednak ciągle są to języki, które warto znać, np. za granicą (Francja, Beneluks), bo tam to Wy wysuwacie się na prowadzenie!

  1. Rosyjski

W ostatnim czasie przybiera na popularności coraz bardziej i uważam, że ma potencjał żeby przeżyć swój renesans na rynku pracy w Polsce (ale i za granicą, gdzie już jest doceniany np. we Francji). Wraca również do szkół, więc potencjalnie wzrośnie liczba osób chcących się go uczyć.

Jak widać na liście znalazły się głównie języki popularne, co nie znaczy jednak, że znajomość języka spoza tej listy nie ma znaczenia, To przegląd bardzo ogólny, głównie dla tych, którzy nie widzą gdzie zacząć, a chęć nauki języka nie jest podyktowana tym, że dany język po prostu im się podoba. Myślę jednak, że warto wiedzieć, zwłaszcza jeśli się wahamy. Chociaż osobiście nie żałuję nauki tureckiego, to odczuwam lekkie ukłucie żalu, że kiedy miałam okazję w liceum, to nie uczyłam się niemieckiego tak jak powinnam. Jednak nigdy nie jest za późno 🙂

Jeśli macie jakieś pytania lub po prostu nie zgadzacie z którymś punktem z listy, dajcie znać.

Advertisements

One thought on “Języki obce na rynku pracy

  1. Zgadzam się co do wszystkich języków, a zwłaszcza do rosyjskiego! 😀 Polacy zaczynają doceniać jego potencjał i widzą możliwości jakie stoją za dobrą znajomością języka rosyjskiego ^^ w angielskim masz 100 % rację w dzisiejszych czasach to podstawa podstaw :-/ pozdrawiam!

    Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s