Nauka języków

Polubić fazę plateau

Kiedy zaczynamy uczyć się języka obcego, z dnia na dzień widzimy postępy. Po pierwszej lekcji umiecie się przedstawić, po drugiej jesteście w stanie powiedzieć co lubicie itd. Taki stan trwa kilka tygodni, miesięcy, do momentu, kiedy nagle zaczyna nam się wydawać, że utknęliśmy w miejscu, nie widzimy żadnego postępu lub co gorsza – wydaje nam się, że rozumiemy coraz mniej. Taki stan rodzi ogromną frustrację i sprawie, że nasza motywacja leci na łeb na szyję. Sama też przez to przechodziłam, więc postanowiłam przekonać Was, że ten moment służy Waszym postępom, a nie je niweczy.

Po pierwsze, warto zrozumieć, że taki stan (zwany też fazą plateau) zdarzy się prędzej czy później. Oczywiście są sposoby jak tego uniknąć lub przynajmniej zminimalizować skutki uboczne, jednak przede wszystkim warto pamiętać, że jest to całkowicie normalne i mija.

Załóżmy, że uczycie się 4 miesiące, otwieracie kolejny rozdział w podręczniku, lub w ogóle nową książkę i myślicie: „O nie, nic nie rozumiem” lub „Ale jak to? Przecież jeszcze tydzień rozumiałam wszystko”. I pewno tak było, i pewnie rzeczywiście teraz rozumiecie mniej, a wiecie dlaczego? Ponieważ z każdym dniem nauki, wraz z rosnącym „poziomem wtajemniczenia”, rośnie też poziom materiałów! Czyli, po przerobieniu 20 rozdziałów z podręcznika, autorzy w swoich materiałach będą uwzględniać, nie jeden czas, a na przykład 4, znane Wam do tej pory czasowniki lub słownictwo w ogóle, zostanie zastąpione synonimami. Czy to nie jest oczywiste? Nie rozumiesz, bo właśnie teraz, poznajesz nowe słowa/gramatykę, żeby za 5 rozdziałów rozumiem 3 razy więcej, niż miesiąc temu. A więc tak, powinniście się cieszyć, bo właśnie teraz, wychodząc ze strefy komfortu, sięgacie poziom wyżej.

Kiedy już utkniecie w tym miejscu, nie narzucajcie sobie większej dyscypliny, nie mówcie sobie: „Od dzisiaj uczę się 22 zamiast 1h”. Nie zmieniajcie drastycznie swojej rutyny. Przerobienie jednego rozdziału zajmie Wam pewnie trochę dłużej, ponieważ będziecie  częściej sięgać do słownika, lub nagranie będziecie słuchali 4 razy, zamiast dwóch. Jednak uwierzcie, to nie powinien być powód do frustracji, to konieczny element nauki, aby wskoczyć poziom wyżej.

Jeśli czujecie zmęczenie, odpuście sobie trochę. W ramach nauki oglądnijcie film w danym języku, poczytajcie książkę/gazetę, albo nawet zróbcie sobie jeden/dwa dni wolne od nauki! Kiedy trzeba, to nie zbrodnia J

Przestańcie również ciągle się testować. Odstawcie internetowe testy na poziom znajomości języka i po prostu przez jakiś czas pouczcie się bez miarki.

To jest też dobry moment na wypróbowanie nowych metod nauki. Może odkryjecie, coś co działa lepiej, niż to, co robicie do tej pory.

Powodzenia

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s