Francuski · Wyzwanie

Podsumowanie 1 miesiąca wyzwania – francuski w 3 miesiące

Własnie minął pierwszy miesiąc mojego wyzwania francuski w 3 miesiące. Ostatni tydzień grudnia nie był tygodniem najlepszym, ponieważ spędziłam go za granicą, bez książek do nauki, więc skupiłam się na powtarzaniu słówek z całego miesiąca, czytaniu artykułów i osłuchiwaniu się z językiem (tydzień noworoczny spędziłam z ludźmi rozmawiającymi głównie po francusku). Jako krótkie podsumowanie materiału z całego miesiąca to: 12 rozdziałów French by podcast, 18 rozdziałów z książki Grammaire progressive du français, . Jak wspomniałam wcześniej, wszystkie poznane słówka wpisuję do Memrise, aby móc je powtarzać w dowolnym momencie. W trakcie tego miesiąca poznałam ich ok. 450. Nie jest to liczba bardzo imponująca, aczkolwiek razem ze słówkami znanymi mi sprzed podjęcia wyzwania, dała mi mozliwość do rozumienia podstawowych artykułów w gazetach.

Za swojego rodzaju dowód postępu w nauce uważam to, iż jestem w stanie czytać książkę po francusku (powoli i mozolnie ze słownikiem, ale jednak). Jako prezent na święta, dostałam pierwszy tom Harry’ego Potter’a po francusku i codziennie staram się czytać kilka stron, tłumacząc słówka i zapamiętując ciekawe zwroty. Myślę, że to całkiem dobry wynik, ponieważ nie przypominam sobie, żebym po miesiącu nauki np. tureckiego była w stanie czytać artukuły (no chyba że nagłówki), nie wspominając o książkach. Nie wiem czy jest to kwestia znajomości kilku innych języków czy po prostu tego, że mam dobrą motywację, ale uważam, że język francuski wchodzi mi do głowy wyjątkowo łatwo.

Żeby jednak nie rozpływać się zbytnio nad tym co mi się udało, to muszę dać sobie pstryczka w nos i przyznać, że moje rozumienie ze słuchu jest godne pożałowania. Nie wiem czy to właśnie przez specyfikę języka, czy ciągle przez niedostateczne osłuchanie się z nim, zrozumienie ze słuchu jest po prostu tragiczne. Jestem w stanie zrozumieć ogólny kontekst rozmowy czy tekstu, jednak poszczególne słowa pozostają rozmyte. Wiele też brakuje mojej płynności w czytaniu.

Jaki więc plan na miesiąc drugi? Przede wszystkim potrzebuję skupić się na rozumieniu ze słuchu i mówieniu, dlatego też postanowiłam, że oprócz obecnych dwóch lekcji z nauczycielką, postanowiłam dodać trzecią, skupiającą się tylko na konwersacjach. 

Motywacji mi nie brakuje, a na każdy kolejny czas nauki czekam z niecierpliwością, więc mam nadzieję, że za miesiąc będę mogła napisać, że jest coraz lepiej 🙂

frances-1

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s