Nauka języków · Turecki

Czy język turecki jest trudny?

Miałam wiele planów o tym, co chiałabym studiować, jednak turecki nigdy się w nich nie pojawił, do czasu, gdy przyszedł czas rejestracji na studia. Wymarzona filologia norweska w Poznaniu miała pojawić się w następnym roku (UAM otwierał filologie norweską na zmianę ze szwedzką i duńską), więc co miałam ze sobą zrobić? Postanowiłam dostać się na tzw. cokolwiek, żeby tylko przeczekać rok. W tym czasie mój tata, który pracuje właśnie w Turcji powiedział: spróbuj z tureckim, co ci szkodzi. No i nic nie szkodziło. W ten oto sposób w ostatnich dniach rekrutacji dostałam się na studia turkologiczne, nie wiedząc NIC o tym języku. Oczywiście zaraz po wynikach zaczęłam sprawdzać na co w ogóle się decyduję, no i zaczęło się: język aglutynacyjny, harmonia wokalna, czas nieświadka i dziesiątki innych terminów, które przerażały mnie coraz mocniej. Studia zaczęłam, skończyłam, a sam język turecki pokochałam, dlatego też dzisaj chcę napisać kilka słów o tym, czy język turecki rzeczywiście jest trudny.

Nie będę trzymała was w niepewności i powiem: NIE JEST, aczkolwiek początki nauki mogą być szokujące. Oto dlaczego.

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na to, że język turecki nie jest językiem indoeuropejskim, więc można pożegnać się z nadzieją, że słowa będą podobne do innego języka europejskiego, np. angielskiego. Turecki jest językiem uralo-ałtajskim, z ogromną ilością zapożyczeń z języka arabskiego i perskiego, więc jeśli chcecie nauczyć się języka tureckiego musicie być przygotowani, że początkowo słowa będą wydawały się być tylko dziwnym zlepkiem liter, niepodobnych do niczego (do tej pory pamiętam, jak nie mogłam zapamiętać zwykłego dziękuję, czyli: teşekkürler). jednak szybko się do tego przyzwyczaicie, a słówka same zaczną wchodzić do głowy. Oczywiście znajdują się zapozyczenia np. z języka francuskiego: şato – château (pałac),  asansör – ascenseur (winda), z typowo fonetycznym, prześmiesznym zapisem.

Wymowa w języku tureckim jest dziecinnie prosta. znajdziemy tam tylko kilka dźwięków, których nie mamy w języku polskim, które każdy kiedyś słyszał tak czy siak, np. w języku niemieckim. Czytamy tak jak piszemy. A czytamy jako A, E jako E a S jako S. Koniec kropka. Jedynie litery K i G mogą mieć swoje miekkie formy (jest na to jedna, prosta zasada).

No właśnie, a propos zasad. Język turecki jest niesamowicie regularny! Wyjątki można policzyć na placach i jednej, no może dóch rąk. 😉 Język turcki nie zna czasowników nieregularnych! Deklinacja jest regularna.

Tak, turecki ma przypadki, ma ich konkretnie 6, z ładnie opisanymi zasadami użycia, niesamowicie upraszczających mówienie. No bo po co dodawać przyimki, jesli można po prostu dodać do rzeczownika sufiks: de, aby powiedzieć, że jest się gdzieś np. ev- dom, evde – w domu.

Język turecki posiada wiele czasów i trybów, ale zasady użycia są jasne i naturalne dla nas. Po prostu logiczne. Zapomnijcie o tysiącach wyjątków użycia danego czasu, jak np. w angielskim.

Aglutynacja jest super, bo po co dobierać słowa, jak można dobrać sufiksy 😉 Chociaż dolepiani sufiksów początkowo może wydawać się przytłaczające (no bo który ma iśc po którym), to szybko zauważycia, jakie to wygodne – powaznie, nawet miałam moment, że brakowało mi tego np. w polskim. Np. firma, w której pracuję (4 słowa), to po turecku tylko 2: çalıştığım firma.

Harmonia wokalna, chociaż wydaje się być z kosmosu naprawdę ułatwia wymowę, mało tego, ułatwia zapamiętywanie słówek, bo znając zasady, a nie pamiętając czy w słówku było a czy e, można zawsze strzelić wg harmonii i macie 75% szans, że słówko będzie poprawne.

Turecki pomimo posiadania dialektów, jest zrozumiały dla kogoś, kto uczył się Istanbul Türkçesi, dzięki temu cała Turcja stoi przed wami otworem. Właściwie nie tylko Turcja, bo dobra znajomość tureckiego pozwoli wam zrozumieć również język azerski. Ps. wiedzieliście, że istnieje ok. 33 języki turkijskie rozsiane po obszarze Wielkiego Stepu, Syberii a nawet w Polsce? (karaimski, tatarski).

Turcy uwielbiają, kiedy widzą, że ktoś uczy się ich języka, więc zawsze chętnie pomogą, a chociaż mówią dosyć szybko, to zawsze powtórzą, wyjaśnią.

Materiałów do nauki tureckiego nie brakuje, seriale znajdziecie na stronach tureckich kanałów albo po prostu na youtube. Książki do nauki są ogólnie dostępne tak w polskich księgarniach jak i z amazona. Coraz więcej szkół językowych oferuje naukę języka tureckiego, więc nie będzie problemu ze znalezieniem kursu.

Tak, turecki nie jest językiem trudnym, ale na pewno jest językiem szalenie ciekawym. Chociaż uczyć chciałam się norweskiego, zostałam z tureckim, ponieważ ten język naprawdę jest magiczny. Ani chwili nie żałowałam. Jeśli macie jakiekolwiek pytania na temat samej nauki języka, czy jakąś zagwozdkę gramatyczną, piszcie. Miłego dnia!

Advertisements

2 thoughts on “Czy język turecki jest trudny?

  1. Aż “wyguglowałem” w internecie hasło “język turecki” 😀 Wytrwałości 😀 Szacunek za podjęcie takiego wyzwania jakim jest język turecki! 😀 Powodzenia 😀

    Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s