Norweski · Skandynawia

Materiały do nauki języka norweskiego

Kiedy kilka lat temu zaczynałam samodzielną naukę języka norweskiego długo szukałam materiałów i muszę przyznać, że znalezienie czegokolwiek nie było łatwym zadaniem.Miałam może 14 lat i norweski był moim pierwszym językiem, którego próbowałam uczyć się bez pomocy nauczyciela. Szukałam więc czegoś, co będzie materiałem typowym dla samouków. Oto kilka z nich, które wypróbowałam i polecam (lub nie) tak na początek jak i na dalsze etapy nauki.

1, ESKK norweski dla początkujących – to kurs kompleksowy. Co dwa tygodnie dostajemy lekcje pocztą, razem z nagraniami. Każda lekcja zawierała listę słówek, ćwiczenia, czytanki. Dodatkowo po każdych dóch lekcjach, czeka na nas powtórka całego materiału i słowniczek. Lubiłam ten kurs ponieważ gramatyka była wyjasniona bardzo jasno, dla każdego, bez typowego słownictwa lingwistycznego. Do wad zaliczyłabym to, że jest to kurs stosunkowo stary, zawiera nieużywane już słownictwo lub wyrażenia, język jest odrobinę sztuczny. Jednak zaznaczam – na początek polecam.

okladka-3d-1-230x288

2. Edgard, norweski dla początkujących – to również jest kurs, którego próbowałam używać przy pierwszym podejściu do norweskiego. Pozornie kurs wydaje się ułożony, lekcje tematyczne, nagrania, jednak pamiętam, że cieżko było mi się zabrać do jakiejkolwiek nauki własnie z tym kursem. Jest to typowa pamięciówka całych zdań, bez zrozumienia pojedynczych słówek czy gramatyki, trochę na zasadzie rozmówek. Wiem, że jest wiele osób popierających takie sposób nauki języka obcego, jednak dla mnie nie był odpowiedni. Niemniej jednak uważam, że nagrania są dobre jakościowo, a słownictwo też warte przyswojenia.

image description

3. Edgard, norweski w ćwiczeniach – jest to książka, której nadal używam, zwłaszcza do powtórek, jako uzupełnienie podręczników z kursu. Przede wszystkim jest przejrzysta, poziom rośnie z każdą lekcją, na końcu książki znajduje się słowniczek z trudniejszymi słówkami oraz klucz odpowiedzi. Wg mnie brakuje nagrań i zadań ze śłuchania, jednak mimo to polecam. Zaznaczę jednak, że książka jest dla poziomu: A2-B1.

norweski-w-cwiczeniach-edgard

4. Fiszki – fajna sprawa dla kompletnych początkujących i osób lubiących naukę słówek własnie za pomocą fiszek. Świetne jako uzupełnienie.

fiszki-norweski-starter-71611208

5. På vei, Stein på Stein, Her på Berget – seria książek do norweskiego, którą zdecydowanie polecam. Używałam jej na kursie norweskiego i muszę przyznać, że jest to prawdopodobnie najlepszy podręcznik do języka z jakiego do tej pory korzystałam. Po pierwsze nagrania są świetne, z uwzględnieniem dialektów. Czytanki są naturalne i bogate w nowe słownictwo. Idiomy są wprowadzane od początku, gramatyka fajnie wytłumaczona. Nie czujemy się przytłoczeni ilością informacji. Wiele zagadnien jest przejrzyście wytłumaczonych w tabelkach no i ćwiczenia! Mnóstwo ćwiczeń, z nagraniami, pisanie ze słuchu, ćwiczenia na słownictwo i co jest moim zdaniem świetne, autorzy wiedzą, które zagadnienia gramatyczne sprawiają uczącym się najwięcej problemów, dlatego właśnie do nich jest więcej ćwiczeń. Książka świetna, jednak uważam, że żeby wykorzystać ja najlepiej, pomoc nauczyciela lub native’a może być niezbędna, zwłaszcza na początku, ponieważ nie ma klucza odpowiedzi 😦 Na stronie wydawnictwa można znaleźć mnóstwo darmowych ćwiczeń online, z odpowiedziami – tak jakby ktoś czuł niedosyt 🙂

9788202340940_cappelendammundervisning-no

 

Mam nadzieję, że ten krótki przegląd materiałów trochę się przyda. Zaznaczam – uwzględniłam tutaj tylko te materiały, z których korzystałam lub nadal korzystam. Nie jestem w stanie powiedzieć nic więcej na temat podręczników z serii Troll, jednak z tego co wiem, z tych książek korzysta się na uniwersytecie. Jesli macie jakieś inne informacje lub chcielibyście coś uzupełnić, piszcie śmiało.

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s