Nauka języków · Norweski · Skandynawia

Norweski 15 minut dziennie (drugi język)

Wiele się mówi o tym ile czasu nalezy poświęcać na naukę języka i chociaż ilość czasu jaką poświęcimy zależy tylko od nas, to mianownik zawsze powinien zostać ten sam, niech to będzie nauka regularna. Jak wspominałam w poprzednim poście, sama uczę się obecnie dwóch języków jednocześnie. Moim językiem priorytetowym jest francuski i to jemu poświęcam większość czasu, to jednak za żadne skarby nie chciałabym stracić tego, czego do tej pory nauczyłam się z języka norweskiego. Na jakiś czas odpuściłam przerabianie podręcznika do norweskiego, żeby skupić się na drugim języku, jednak nigdy nie odpuściłam nauki norweskiego całkowicie. Po prostu ograniczyłam się do nauki “mimochodem” i do tego, żeby nie stracić z nim kontaktu, dlatego od czasu do czasu słuchałam norweskiego radia lub po prostu czytałam artykuł z gazety. Kilka słówek zostało, rozumienie ze słuchu poprawiło się, a wcześniej zdobyta wiedza jakby się uleżała. Nie czuję, żebym wiele straciła przez ten czas, jednak nie chcę przedłużać tej przerwy dłużej, dlatego postanowiłam zrobić sobie plan nauki języka norweskiego, którego możecie użyć jako plan do nauki dowolnego języka, czy to drugiego jak w moim przypadku, czy to priorytowego.

    Dzień 1   Dzień 2   Dzień 3   Dzień 4   Dzień 5   Dzień 6   Dzień 7
 15 minut dziennie Nauka z podręcznika Nauka z podręcznika Nauka słówek z poprzednich dwóch tematów Artykuł z gazety Film/nauka z piosenką/radio Ćwiczenia Powtórka słówek z całego tygodnia

Plan jest bardzo elastyczny i poza dniem powtórki, który musi być dniem ostatnim, możecie go zmieniać dowolnie, ale najlepiej nie pomijać żadnego dnia. Ja jako cel wybrałam 15 minut dziennie, ponieważ jest to czas, który NA PEWNO będe mogła poświęcić każdego dnia. Jesli macie pół godziny, go for it. Wszystko zależy od was. A oto jak konkretnie wygląda mój “norweski” plan.

 1. Nauka z podręcznikiem – osobiście używam podręcznika Stein på stein. Tak więc moim planem jest praca z tym podręcznikiem 15 minut, dwa razy w tygodniu. Czytam czytankę, wypisuję i tłumaczę słówka i wyrażenia, po czym wpisuję je w program do nauki słówek, robię ćwiczenia Wyciągam z tych 15 minut jak najwięcej. Uważam, że najlepsze ułożenie, to mieć te dwa dni pod rząd, żeby nie wypaść z rytmu.
 2. Nauka słówek – korzystam ze strony MEMRISE, wpisuję w swój kurs słówka z dwóch poprzednich dni i powtarzam. Zazwyczaj 15 minut wystarcza w zupełności.
 3. Artykuły – korzystam z dowolnej strony norweskiej np. Aftenposten, wybieram ciekawy artykuł. Czytam go na głos, wypisuję słówka, zdania i je również wpisuję w program do nauki słówek.
 4. W zależności na co mam ochotę wybieram piosenkę, która ostatnio wpadła mi w ucho lub film/filmik na YouTube. Najczęściej wybieram po prostu jeden odcinek Mummitrollet. Korzystam z wersji tak z napisami jak i bez, zależy od nastroju. Jeśli wybieram radio, to jest to słuchanie świadome i uważne, nie tylko radio w tle! Należy skupić się na audycji, starać się zrozumieć jak najwięcej.
 5. Do ćwiczeń używam strony: Oppgaver i Stein på stein od Cappelen Damm, na której jest mnóstwo materiałów zintegrowanych z serią książek. Ćwiczenia są ciekawie i rzetelnie przygotowane. To nie tylko powtórka, ale i dodatkowa nauka – zawsze pojawia się coś nowego.
 6. Powtórka z całego tygodnia to nic innego jak powrót do memrise i przeglądanie notatek.

 

W następnym poście postaram się przygotować dla was przegląd materiałów do nauki norweskiego, tak więc do zobaczenia.

Advertisements

2 thoughts on “Norweski 15 minut dziennie (drugi język)

  1. Do języka norweskiego mam z Edgarda kurs “Norweski dla początkujących” i kompletnie do mnie nie przemawia. Nagrania są całkiem fajne, jesli chce się posłuchać języka, ale sama korzystałam z tego kilka dni. Mam natomiast ksiązkę: “norweski w ćwiczeniach”, z tego samego wydawnictwa i to akurat mogłabym polecić do powtórek i rozwinięcia słownictwa. Podobne doświadczenie mam z kursem francuskiego, więc widocznie nie jest to kurs, który mi odpowiada, ale jak wiadomo, każdemu odpowiada co innego 🙂

   Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s