Francuski · Nauka języków

Recenzja kursu: Learn French by Podcast

4

Strona Learn French by Podcast została stworzona przez nauczyciela języka francuskiego i matematyki: Hugh Nagle. Obecnie na stronie pojawiło się 200 lekcji na trzech poziomach: początkującym, średniozaawansowanym i zaawansowanym. Oprócz tego autorzy prowadzą bloga, na którym można znaleźć wiele przydatnych informacji. Każda lekcja składa się z nagrania, które są dostępne za darmo i PDFu z transkrypcją całego nagrania, informacjami i wyjaśnieniami gramatyki, a także ćwiczeniami. PDFy są jednak płatne. Jeśli chcielibyście kupić cały pakiet, kosztuje to 100$, natomiast pakiet 25 lekcji kosztuje 25$. Nie jest to bardzo wygórowana cena, a uważam, że lekcje są warte tych pieniędzy. (nieoficjalnie powiem, że część PDFów można znaleźć np. na chomikuj ;)).
Jako że korzystam z tych lekcji regularnie to chciałabym podzielić się z wami moimi spostrzeżeniami i odczuciami. A więc:

Czy polecam Learn French by Podcast? Zdecydowanie TAK! A oto dlaczego:

1. Przede wszystkim wszystkie materiały są idealnie uporządkowane. Każda lekcja ma swój numer i zakres tematyczny, z oznaczeniem poziomu. Nawigacja po stronie jest bardzo prosta, a organizacja samodzielnej nauki banalna. Po prostu wiesz co i jak.
2. Każda lekcja została zbudowana wokół jednego tematu, konkretnego zestawu słownictwa i zakresu gramatycznego.
3. Materiał wprowadzany jest stopniowo, więc nie czujemy się przytłoczeni nadmiarem informacji.
4. Autorzy sami zaznaczają co należy zapamiętać i nauczyć się teraz, a co jest tylko ciekawostką, do której wrócą w późniejszych lekcjach.
5. Lekcje zostały stworzone wraz z native’ami, więc uczą oni języka poprawnego jak i kolokwialnego (z wyraźnym zaznaczeniem). Często zaznacza się, czego nie używać, bo po prostu brzmi nienaturalnie, nawet jeśli z gramatycznego punktu jest poprawne.
6. Lekcje zawierają ciekawostki kulturowe, a także idiomy! Uważam, że wprowadzanie idiomów już od początku jest świetnym pomysłem, żeby kiedyś zacząć mówić jak najbardziej naturalnie.
7. Nagrania są świetnej jakości, dobrze rozplanowane i przede wszystkim, nie brzmią sztucznie! Kiedy usłyszałam drugą lekcję z poziomu początkującego lekko przeraziłam się tempem jakiego używała lektorka, ponieważ zdecydowanie nie starała się mówić dużo wolniej, jednak z każda kolejną lekcją coraz bardziej przyzwyczajałam się do tempa i rozumienie zaczęło być coraz łatwiejsze. Z czasem wprowadzone zostają dodatkowe osoby, więc nie przyzwyczajamy się do jednego sposobu mówienia.
8. Tak jak z nagraniami tak i z samym materiałem nie spotkamy się tutaj ze sztucznym zaniżaniem poziomu. Kurs jest&à skoncentrowany na komunikacji, więc nierzadko spotkamy się z utartymi zwrotami, które warto zapamiętać, bez dokładnego zrozumienia zjawiska gramatycznego – tak, uważam to za plus, ponieważ uważam, że na początkowym etapie warto pewne rzeczy przyjąć takie jakie są, a nie rozdrabniać się zanadto.
9. Wszystkie objaśnienia są wyróżnione na marginesach, niektóre istotne zasady są powtarzane w kolejnych lekcjach.

capture

10. Listy słówek z lekcji z tłumaczeniem. Co więcej, słówka z listy od czasu do czasu powtarzają się, więc powtórka gwarantowana:

Capture1.PNG

11. Po każdej lekcji czas na ćwiczenia. Tutaj dałabym lekki minus, jako że jedynym ćwiczeniem jest po prostu tłumaczenie, jednak na stronie można znaleźć odpowiedzi. Zazwyczaj budujemy zdanie, które wystąpiły w tekście, ale nie są to zdania żywcem wyjęte z czytanki, co uważam za plus.

capture2

12. Każde nagranie powtarzane jest 3 razy, więc mozna eksperymentować z rozumieniem ze słuchu 🙂

Myślę, że to główne zalety kursu, których brak zauważyłam w innych tego typu materiałach. Widać, że wszystko zostało przygotowane przez osobę doświadczoną w uczeniu języka obcego. Materiały są naprawdę ciekawe i ani razu nie musiałam zmuszać się do otworzenia kolejnej lekcji. Jedyną małą wadą jest jak mówiłam, mała ilość ćwiczeń, ale to akurat można łatwo nadrobić. Najmocniejszą stroną są świetne nagrania i wyjaśnienia. Jeszcze warto wspomnieć, że kurs może wydawać się lekko za trudny, dla osoby, która nigdy nie zetknęła się z językiem francuskim. Warto znać zaimki i jakieś podstawowe czasowniki przed, aby delikatnie ułatwić sobie start – przynajmniej ja mam takie odczucie.

Pozdrawiam 🙂

 

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s