Francuski · Wyzwanie

Wyzwanie – francuski w 3 miesiące

Nauka języka wymaga czasu, jednak zdarzają się sytuację, kiedy musimy zacząć mówić szybko, bo na przykład przeprowadzamy się do innego kraju lub zaczynamy pracę. Taka sytuacja przydarzyła się i mnie. W bliskiej perspektywie mam wyjazd do kraju francuskojęzycznego i aby znaleźć dobrą pracę, znajomość tego języka jest konieczna, stąd też pojawił się pomysł na WYZWANIE – FRANCUSKI W 3 MIESIĄCE. Brzmi jak czcza obietnia? Okarze się. Jestem raczej realistką i wiem, że w trzy miesiące nie da się opanować języka na bardzo wysokim poziomie, jednak jestem pewna, że można osiągnąć punkt, w którym jesteśmy w stanie porozumiewać się w danym języku na codzień.

Nigdy wcześniej nie uczyłam się języka francuskiego, jednak jako studentka filologii jakoś zawsze ciekawa byłam różnych języków, dlatego też mimochodem poznałam kilka francuskich słówek, zasady wymowy, zaimki, podstawowe zwroty, które zapewne każdy kiedyś słyszał a może nawet używał. Oto lista rzeczy, które znałam w języku francuskim przed podjęciem wyzwania:

  • zaimki osobowe
  • liczebniki 1-10
  • tworzenie czasu teraźniejszego
  • odmiana czasowników regularnych z końcówką -er
  • odmiana kilku czasowników nieregularnych (być, mieć, iść)
  • tworzenie liczby mnogiej
  • rodzajniki
  • tworzenie przeczenia

Jak można zauważyć, było kilka rzeczy, które nie były mi całkiem obce, jednak była to tylko i wyłącznie znajomość bierna, znałam zasady, jednak samego języka francuskiego nie używałam.

PLAN NAUKI

Trzy miesiące to niewiele czasu, żeby nauczyć się języka, jednak mus to mus (i wiele chęci). Planując naukę starałam się nie przesadzać z ilością materiałów i źródeł do nauki, jako że z doświadczenia wiem, że im więcej książek/stron mam, tym bardziej się w tym gubię. Jako że wyzwanie podejmuję z konkretnego powodu, a nie tylko aby sprawdzić siebie, postanowiłam również chodzić na prywatne lekcje. Oto mój plan:

1. prywatne lekcje

Tak jak napisałam wcześniej, dwa razy w tygodniu mam prywatne lekcje języka francuskiego. Uważam, że to świetny “kręgosłup” do samodzielnej nauki. Nauczyciel pokaże ogólny kurs, wytłumaczy, będzie kontrolował i korygował błędy. Dodatkowo zadania domowe są motywacją do nauki nie tylko na lekcjach.

2. French by podcasts

Jako materiał do samodzielnej nauki wykorzystuję stronę Learn French by podcasts. Moim celem jest robienie 3-4 lekcji tygodniowo, a jeden lub dwa dni poświęcić na powtórki materiału z całego tygodnia. Do tej pory przerobiłam 5 lekcji i uważam, że są bardzo dobrze przygotowane, materiał jest ciekawie dobrany i wytłumaczony.

3. Memrise

Tej strony używam do nauki słówek i pisania. Sama tworzę swój kurs, wpisując w niego słówka z lekcji i podcastów, a strona sama przygotowuje mi powtórki. Doceniam to, że uczę się nie tylko wymowy, ale i poprawnej pisowni.

4. nauka czytania  

Na koniec, codziennie staram się czytać przez kilka minut na głos. Jak wszyscy dobrze wiemy, francuski ma bardzo specyficzną wymowę i czytanie jest trudne, bioąc pod uwagę elizję w zdaniach, dlatego też postanowiłam dostosować do niego metodę. Znalazłam audiobook “Małego Księcia” na YouTube i darmową książkę w PDF i tego własnie używam. Najpierw sama czytam jeden rozdział z książki, powoli i na głos, zaznaczając fragmenty, ktore sprawiły mi problem. Następnie słucham tego samego fragmentu z YouTube’a, zwracając uwagę na wymowę i problematyczne fragmenty. Później sama albo razem z audiobook’iem czytam fragment jeszcze raz. Całość zajmuje ok 10 minut i postępy widać bardzo szybko.

Za mną prawie tydzień trzymania się planu i zauważyłam, że metoda jest skuteczna. Od czasu do czasu staram się powiedzieć coś po francusku, napisać lub po prostu pomyśleć i z każdym dniem przychodzi mi to coraz łatwiej. Jako że to dopiero początki, jestem pełna entuzjazmu i mogłabym siedzieć z książką całymi dniami, muszę przyznać, że zdarza mi się uczyć lub po prostu “robić coś” z francuskim nawet po 3 godziny dziennie – jednak jestem pewna, że to po prostu początkowa fascynacja i motywacja, która delikatnie ochłonie po jakimś czasie 🙂

Pozdrawiam

frances-1

Advertisements

One thought on “Wyzwanie – francuski w 3 miesiące

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s