Nauka języków

Jak uczyć się języków przez piosenki

Wkuwanie słówek jest nudne, a nauka wymowy dosyć mozolna. Czasami po prostu nam się nie chce, ale jak wiadomo – najważniejsza jest systematyczność. Na szczęście nauka języka daje nam ogromne pole manewru i szanse na prawdziwe łączenie przyjemnego z pożytecznym. Języka można się uczyć czytając książki, oglądając filmy albo właśnie słuchając piosenek. Jasne, samo włączenie YouTube’a nie wystarczy, dlatego chcę wam pokazać mój sposób na uczenie się z piosenek.

 

  1. Przygotowanie

Znajdź piosenkę w języku obcym, która wpadła Ci w ucho, która sprawia, że masz ochotę słuchać jej na okrągło, ponieważ będziesz jej słuchał kilka razy J Przygotuj tekst piosenki z jej tłumaczeniem, ale jeszcze postaraj się go nie czytać.

 

  1. Słuchanie 1 i 2

Słuchając piosenki postaraj się wyłapać pojedyncze słowa lub nawet zdania, które rozumiesz i zapisz je na kartkę. Jednocześnie słuchając, staraj się zrozumieć jak najwięcej, lub chociażby sens piosenki, zwrotki czy refrenu.

Jeśli jesteś zaawansowany i nie rozumiesz tylko pojedynczych słów –  postarają się zapisać właśnie te słowa!

 

  1. Słuchanie 3 i 4

Czas na czytanie tekstu. Odtwórz piosenkę 3 raz, patrząc w tekst – możesz nawet próbować śpiewać. Zwróć uwagę na wymowę słów, zdania, akcent.

Kolejne słuchanie, będzie polegało na odsłuchaniu piosenki, ale jednocześnie patrząc na tłumaczenie. Dzięki temu zaczniesz kojarzyć pełne zdania ze znaczeniem.

 

  1. Słuchanie 5

Czas na podkreślenie słówek/zdań/idiomów, które zainteresowały Cię najbardziej lub po prostu wydają Ci się najbardziej przydatne. Nie staraj się nauczyć wszystkiego, kilka słówek wystarczy. Przetłumacz słówko i zapisz całe zdanie, dzięki czemu poznasz szerszy kontekst, użycie.

 

  1. Słuchanie xN

Kiedy już wypisałeś słówka/zdania wszystko pójdzie szybciej. Ilekroć będziesz słuchał piosenki postaraj się zwrócić uwagę właśnie na te słowa. Nie musisz uczyć się ich specjalnie – same wejdą do głowy przez samo słuchanie. Twój mózg będzie nastawiony na wyłapywanie właśnie tych słów/zdań z danej piosenki, więc powtórka też będzie robiona podświadomie.

 

Piosenki to świetny materiał do nauki, nie czujesz specjalnie, że tak naprawdę uczysz się, więc to świetna metoda na leniwe dni, kiedy nie chce nam się dużo robić, ale nie chcemy tracić kontaktu z językiem.

Inne pomysły na wykorzystanie piosenek:

  1. Uzupełnianki – poproś kogoś o wycięcie z tekstu kilku słówek i słuchając piosenki, postaraj się je uzupełnić.
  2. Tłumaczenie – jeśli Twój poziom języka na to pozwala, postaraj się tłumaczyć piosenki – to świetny trening.
  3. Czytanie na głos – świetny sposób na naukę wymowy. Czytamy piosenkę na głos, odsłuchujemy sprawdzając wymowę, następnie powtarzamy, lub staramy się czytać razem z muzyką (podobnie można znaleźć czytane wiersze na Internecie).

 

Jeśli macie inne sposoby na naukę języków z piosenkami, dajcie znać.

 

music-dandelion-1030x457

 

Advertisements

One thought on “Jak uczyć się języków przez piosenki

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s